شارژ گاز کولر خودرو

ابزارات صنعتی خودرو , تجهیزات تعمیر خودرو , گاز کولر خودرو , شارژ گاز کولر خودرو

Table of Contents

شارژ گاز کولر خودرو

در تهویه مطبوع اتومبیل که به وسیله کولر انجام می شود هوای ورودی از بیرون تصفیه می شود و بعد از رطویت زدایی، دمای فضای داخل ماشین را در دمای مطلوبی نگه میدارد. در واقع وظیفه کولر تنها خنک کردن فضای ماشین نیست بلکه با حذف حرارت مزاحم و برگرداندن هوا به داخل ماشین دما را در شرایط مطلوب قرار می دهد.

شارژ گاز کولر ماشین نیاز به سرویس دوره ای ندارد ولی گاهی کولر خودرو به درستی کار نمی کند، هوا خروجی را به انداره کافی سرد نمی کند یا موقع روشن کردن کولر هوای گرم به داخل ماشین وارد می شود یا کولر صدا میدهد. در صورت بروز این اتفاقات باید در ابتدا عیب یابی خودرو صورت بگیرد در صورتی که اشکال از قطعات دیگر خودرو نبود میتوان اقدام به شارژ گاز کولر نمود.

گاز مورد استفاده در کولر ماشین، گاز R134a می باشد که گازی بی خطر با خاصیت جذب و انتقال سریع گرما است. این گاز غیر اشتعال و غیر سمی است و به لایه ازن هم آسیبی وارد نمی کند. البته در صورت انتشارگازR134a ، باعث گرمایش زمین می شود.

در ابتدای کار باید تست شود که مقدار گاز کولر خودرو  کم شده است یا به کلی تمام شده است.

بهتر است شارژ گاز کولر خودرو توسط متخصصین انجام شود چون گاز کولر گازی سمی است و فشار بالای آن می تواند به لوله های کولر آسیب بزند. این گاز می تواند در صورت انتشار به لایه ازن آسیب بزند و خطرات زیست محیطی داشته باشد.

روش شارژ گاز کولر خودرو

  • اضافه کردن گاز

  • پر کردن کامل گاز کولر

وسایل مورد نیاز برای شارژ گاز کولر خودرو

شلنگ مخصوص، رابط شلنگ، گیج مانوفیلد، کپسول یک کیلویی گاز

نحوه انجام کار:

یک سرشلنگ به شیر گاز و سر دیگر به شیر کولر وصل می شود با باز کردن پیچ آن، گاز از کپسول وارد کولر می شود.

در صورتی که سیستم فاقد گاز باشد ابتدا باید با وکیوم کردن، آن را از هرگونه رطوبت و هوا خالی کرد سپس اقدام به شارژ گاز نمود.

در زمانی که سیستم کولر کمبود گاز دارد ابتدا باید علت کمبود گاز مشخص شود. پس از رفع مشکل و نشتی گاز، شارژ گاز انجام می شود. در حین انجام شارژ کردن باید از عینک ایمنی محافظ استفاده کرد چون اگر گاز خنک کننده به پوست برخورد کند به سرعت فریز شده و بسیار دردناک است.

علل نشتی گاز کولر

زمان کارکرد کولر

عامل زمان کارکرد و اصطکاک و تنش ناشی از کارکرد کولر خودرو، در نشت گاز مؤثر است. سائیده شدن بست یا لاستیک یا سوراخ شدن و ترک برداشتن لوله های سیستم کولر با گذر زمان، میتواند باعث نشتی گاز شود.

محبوس نبودن

اجزاء کولر ماشین در قسمت های مختلف خودرو قرار دارد و به صورت یکپارچه کنار هم نیستند که این باعث می شود در معرض عوامل خارجی مثل نمک هایی که در طول زمستان برای آب شدن برف بر روی جاده ریخته می شود قرار گیرد. این موضوع باعث سوراخ شدن و خورده شدن قطعات می شوند و در نهایت منجر به نشتی گار کولر خودرو می شود.

رطوبت

در صورتی که رطوبت به دلیل خراب بودن بعضی از قطعات خودرو وارد سیستم کولر شود این رطوبت با گاز کولر مخلوط شده و اسیدی تولید می کند که باعث ایجاد سوراخ هایی میشود که منجر به نشت گاز می شود.

عوامل جاده ای و تصادفات

در اثر بعضی از عوامل جاده ای مانند وجود گودال ها و برخورد سنگ به خودرو، بعضی از اجزای سیستم کولر خودرو سوراخ می شوند که باعث نشتی گاز کولر می شود.

راه های تشخیص نشت گاز کولر‌خودرو

برای پی بردن به نشتی در گاز کولر‌خودرو راه های مختلفی وجود دارد مانند : استفاده از لامپ فرابنفش، شناساگر الکترونیکی، استفاده از گاز نیتروژن، استفاده از عامل تشخیص نشتی

در صورت تشخیص هر گونه نشتی در گاز کولر باید سریعا برای رفع آن اقدام نمود. تکرار این نکته مهم که تمام این مراحل باید به دست متخصصین اینکار انجام شود.

*یک توصیه مهم به مالکان خودرو این است که صبر نکنید تا گاز کولر خودرو تمام شود بلکه قبل از به اتمام رسیدن کامل آن اقدام به شارژ آن نمائید. و انجام این کار را به یک تعمیرکار مجرب که دانش کافی و تجربه دارد بسپارید. موقع استارت زدن، کولر روشن نباشد و بعد از گرم شدن ماشین اقدام به روشن کردن کولر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *