همان گونه که نصب صحیح تجهیزات تعمیرگاهی از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ پیش نیاز نصب اصولی برای ابزار و تجهیزات تعمیرگاهی نیز، نقشی اساسی در بالا بردن طول عمر مفید این تجهیزات خواهد داشت. انجام به موقع اصول پیش نیاز نصب تجهیزات و همچنین رعایت استانداردهای نصب، یکی از اموری است که تنها توسط شرکت های با تعهد و حرفه ای در صنعت تجهیزات تعمیرگاهی، انجام می شود. برنامه ریزی دقیق و همراه با تجربه کارشناسان شرکت رادمن، همواره پیش نیاز نصب مناسب و با اطمینانی برای مصرف کنندگان به همراه می آورند. به طور کلی لازم است برخی از آمادگی ها به منظور نصب کلیه تجهیزات تعمیرگاهی صورت پذیرد. از مهم ترین این موارد می توان به نکات زیر اشاره نمود.

ایمنی محل قرارگیری دستگاه

به منظور انجام عملیات نصب، لازم است قبل از شروع هر کاری ایمنی دستگاه و کاربر، در محل قرارگیری دستگاه، مورد بررسی قرار گیرد. برای مثال در رابطه با ایمنی چک ها لازم است به نکات زیر توجه شود. مکان نصب و قرارگیری جک ها باید مسقف باشد و در برابر باران و برف حفاظت بشود. فاصله ایمن از محل نصب جک تا قسمت های شست‌وشو و انبار مواد رنگی باید رعایت شود. این فاصله به علت جلوگیری از خطر آتش‌سوزی و انفجار حاصل از مواد حلال و یا رنگی می‌باشد. در اقدامات پیش نیاز نصب، حتما باید مسیر عبور اضطراری و راه فرار دررو نیز در نظر گرفته شود. همچنین نصب روشنایی فضای قرارگیری جک، باید به نحوی باشد که در زمان قرارگیری جک، سایه نور در قسمتی که مورد تعمیر قرار می گیرد، ایجاد شود. همچنین تعمیرگاهی که جک در آن قرار می‌گیرد، باید از لحاظ ایمنی برق و گاز به خوبی پوشش داده شده باشد.

بررسی شیب کف

یکی دیگر از اقدامات لازم و ضروی، به منظور پیش نیاز نصب، رفع شیب احتمالی در کف می‌باشد. وجود شیب هر چند کم، می‌تواند اختلال در کار ایجاد نماید. این اختلال با ریختن بتن مناسب اصلاح می‌شود. به طور کلی توصیه می‌شود که 30 روز پس از بتن ریزی، عملیات نصب پیگیری شود. اما با صلاحدید افراد نصب‌کننده سه روز تا یک هفته بعد از بتن ریزی هم می‌تواند عملیات نصب پیگیری شود.

شناسایی جنس زمین و کف محل نصب

پیش از شروع هر کاری باید به صورت دقیق به کف محل نصب توجه نمود و جنس و نوع مصالح مورد نیاز را تعیین نمود. بتن ترک خورده و یا معیوب در محل نصب باید بتواند، حساسیت نصاب را برانگیزاند. باید توجه داشت که آمادگی برای نصب علاوه بر بالا بردن سرعت نصب، صحت عملکرد دستگاه را در دراز مدت تضمین می‌کند.

در ادامه به بررسی موارد لازم برای پیش نیاز نصب برخی از تجهیزات تعمیرگاهی پرداخته می شود.

پیش نیاز نصب جک چهار ستون

اصلی ترین نکته برای آماده سازی نصب یک جک چهار ستون، اطمینان از داشتن استحکام لازم کف، برای قرار گیری جک چهار ستون می باشد. نبود استحکام لازم کف، نیاز به فونداسیون مناسب را فراهم می کند. اجرای فونداسیون عموما به دو صورت انجام می پذیرد.

1-       تمام سطح مورد نظر تعمیرگاه یعنی (520*380) با یک لایه شبکه میلگرد و به ضخامت 15 سانتی متر بتن ریزی می شود. در این روش، صفحات پلیت به همراه بولت شیمیایی به ضخامت 10 سانتی متر در زیر بتن ریزی در نظر گرفته می شود.

2-    تنها محل قرارگیری پایه های جک چهار ستون یعنی (90*90) با ضخامت 70 سانتی متر (متناسب با جنس کف) بتن ریزی می گردد.

نکته بعدی قابل توجه به منظور پیش نیاز نصب جک چهار ستون، تراز بودن سطح بتن ریزی و نبود هر گونه شیب در آن می باشد. بنابراین انجام بتن ریزی و عملیات آن باید طبق اصول و با دقت فراوان انجام پذیرد. انجام غیر اصولی و یا بی توجهی به این اقدامات، تاثیر مستقیم بر  ایجاد خرابی و یا از کار افتادگی دستگاه خواهد داشت.

پیش نیاز نصب جک قیچی

احداث کفشور با عمق مناسب برای جک های توکار، فراهم کردن حداقل دو لوله پلیکا نمره 10 و همچنین شیار و یا تعریف مسیر مناسب برای عبور فاضلاب جهت شست و شوی جک، لازم می باشد. به طور کلی جک های قیچی نیازمند بتن کف و بتن دیواره و همچنین در برخی از موارد بنابر شرایط تعمیرگاه از بتن مگر نیز استفاده می شود.

پیش نیاز نصب جک دو ستون

لحاظ کردن فاصله جانبی از اطراف و همچنین فاصله از دیوار مقابل جک دو ستون، نکته ای اساسی به شمار می آید. به طور کلی فضای لازم جهت نصب جک دو ستون به منظور آماده سازی و پیش نیاز نصب، 600*350 می باشد. نبود هر گونه شیب بر روی دو صفحه ستون و ما بین آن ها ضروری است. تراز بودن دو سطح و همچنین ایجاد فونداسیون به کمک بتن ریزی، از امور ضروری برای پیش نیاز نصب جک دو ستون به شمار می آید. لازم به ذکر است که ارتفاع تعمیرگاه نیز عموما باید 4 متر به بالا در نظر گرفته شود. در واقع به منظور آمادگی برای پیش نیاز نصب جک های دو ستون، دیگر ابزار و دیوارهای تعمیرگاه، باید حداقل یک متر از جک فاصله داشته باشند. قبل از نصب جک ها، باید محل عبور سیم ها و کابل های متناسب با مدل دستگاه، توسط نصاب مسیریابی و مشخص گردد. نوع تصمیم‌گیری برای تعیین پیش نیاز نصب، باید به کارشناسان حرفه‌ای و با تجربه سپرده شود؛ چرا که هر گونه سهل انگاری در این امور، ضمن تلف کردن زمان، به نوع حرکت و راندمان دستگاه آسیب وارد می کند.