میزان فرمان خودرو چیست ؟

Table of Contents

میزان فرمان خودرو چیست ؟

میزان فرمان چیست ؟

می‌خواهیم راجب یکی مهمترین بخش های خودرو یعنی میزان فرمان خودرو صحبت کنیم که ازابتدای صنعت خودروسازی دارای اهمیت ویژه ای بوده و همچنان نیزشرکت های خودروسازی سعی می‌کنند که این بخش را در خودروها بهبود ببخشند.

اگربخواهیم یک تعریف جامع و کامل راجب تنظیم میزان فرمان داشته باشیم بهتراست آن را اینگونه تعریف کنیم :محورچرخ های جلو که محل قرارگرفتن فرمان خودرو و درگیر کننده فرمان و چرخ های جلو می باشد که دارای زوایای متعدد نسبت به خطوط محورهای جلوبندی خودرو می باشد، که فاصله داخلی قسمت های جلو و عقب چرخ های جلوخودرو را در بر می‌گیرند.

درواقع قسمت میزان فرمان یکی ازبخش های حیاتی در ماشین ها محسوب می شوند که می‌خواهیم دراین مطلب به طور مفصل به مزایا و عواملی که باعث به خطر افتادن این قسمت از خودرو می شود بپردازیم در ادامه با ما همراه باشید.

اما یه نکته جالب …

درابتدا می‌خواهیم با یک مثال بسیار ساده شروع کنیم که قضیه میزان فرمان خودرو  برایتان قابل درک تر شود . همانطور که می‌دانید پاهای ما انسان ها یکی از اعضای اصلی بدن ما محسوب می شوند که اگر مشکلی برایشان پیش بیاید دیگر ماها قادر به حرکت وجابه‌جایی نخواهیم بود . خیلی ازما انسان در پاهایمان به طور عموم انحراف داریم یعنی درهنگام راه رفتن پاهایمان به سمت چپ یا راست منحرف می شود که باعث سایدگی کفش و همچنین فشارآمدن به پا و ساق پا می شود ،اگر مقدار این انحراف بیش ازحد انتظار ما باشد باعث ناراحتی ما خواهد شد .

دقیقا همین موضوع درخودرو ها که الگو گرفته از آناتومی بدن انسان می باشد وجود دارد موضوعی امروز میخواهیم آن را بصورت کاملا حرفه ای مورد بحث وبررسی قراربدهیم و از مزایا و معایب آن پرده برداریم .

اهمیت میزان فرمان در خودرو

همانطورکه دربالا توضیح دادیم میزان فرمان خودرو یکی از اساسی ترین ارکان سازنده در خودروها می باشد که از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار هست. اگرتنظیم میزان فرمان شما به درستی بررسی نشده باشد باعث بروزمشکلاتی درخودروشما می شودازجمله میتوان به نکات زیر اشاره کرد.

ممکن است در سرعت بسیار بالا در جاده و اتوبان ها باعث واژگونی خودروی شما شود

درسرعت پایین باعث سفت شدن فرمان شود ودرنتیجه درهنگام دورزدن ، میزان فرمان خودرو شما دربرابر برگشتن به حالت نرمال خود دچار مشکل شود که این مشکل بیشتر درخودروهایی رخ میدهد که سیستم فرمان ها آن ها هیدرولیک نمی باشد

انواع زوایا درچرخ خودرو

زاویه ها نقش مهمی در حرکت چرخ و در نتیجه خودروها دارند. این زاویه ها هستند که تعیین می‌کنند که خودروی شما به چه سمتی حرت کنند و هنگامی که شما فرمان را به سمت راست یا چپ حرکت می‌دهید ، زاویه ها با محاسبات بسیار دقیق به سیستم  شما توان جابه جا شدن می دهند .

درادامه شما با انواع زاویه هایی که درخودرو وجود دارند آشنا می‌کنیم تا علاوه بر داشتن اطلاعات ، هنگامی که به مشکلات ناشی از عدم تنظیم بودن میزان فرمان برخوردید بدانید که چطور ان را حل کنید.

زاویه کمبر  |  CAMBER

تنظیم فرمان خودرو

این زاویه را درحالتی که ما از رو به رو به چرخ های خودرو نگاه بیندازیم قابل مشاهده هست .اگربه عکس بالا با دقت نگاه کنید خواهید دید که این زاویه در سه حالت : حالت صفر ، حالت مثبت و حالت منفی قرار دارد.

که منفی بودن زاویه کمبر باعث بالا رفتن کنترل ماشین در پیچ ها می شود.

زاویه کستر |CASTER

زاویه کستر کمی مشابه عمکرد زاویه کمبر می باشد .درسیستم میزان فرمان خودرو ، چرخ ها حول محور فرمان می چرخند واین محور هیچوقت بصورت عمودی نیست و معمولا 7درجه می باشد وبرای اتومبیل ها کاملا ضروری است.اگرتوجه کرده باشید بعدازچرخاندن فرمان درحالت حرکت ،فرمان به حالت اولیه ونرمال خود برمی‌گردد که این خاصیت یکی از ویژگی های زاویه کستر می باشد.

زاویه تو|TOE

زاویه تو در میزان فرمان

ابتدابه تصویرموجود دربالا با دقت کافی نگاه کنید تا درک بهتری از زوایه ی تو داشته باشید. زاویه تو درتنظیم فرمان یکی ازمهمترین بخش ها می باشد. اگر ازسطح بالای خودرو به آن نگاه کنیم کاملا مشخص هست .مجدد به تصویر بالا نگاه کنید وبعد به تصویری که در پایین هم موجود هست نگاه کنید و حالت D1 وD2  راباهم مقایسه کنید . متوجه خواهید شد که زاویه تو چه تاثیر شگرفی در تنظیم میزان فرمان خودرو و حرکت خودروی شما دارد.

زاویه تو در میزان فرمان

سایدگی لاستیک خودرو چیست ؟

تنظیم نبودن میزان فرمان چگونه باعث سایدگی لاستیک خودروی شما می شود؟

سایدگی لاستیک خودرو

خب! همانطور که درمعرفی زاویه ها گفتیم ، این زاویه ها هستند که درهنگام حرکت خودروی شما، به آن جهت می‌دهد.اگر نقصی دراندازه استاندارد این زاویه ها وجود داشته باشد باعث می شود که به لاستیک ماشین فشارهای کاذب  مثبت و منفی واردشود که باعث سایدگی لاستیک ها شده ودرنتیجه انحراف خودرو به سمت چپ و راست می شود که این مشکل گاهی باعث تصادف های بسیار وحشتناک شده است .

میزان فرمان خودرو – مزایا تنظیم بودن میزان فرمان

باعث سلامت خودرو می شود

باعث طول عمر لاستیک و قطعات می شود

تنظیم بودن حالت منفی زاویه کمبر باعث می شودکه خودرو درپیچ ها کنترل بهتری داشته باشد

تنظیم بودن میزان فرمان باعث می شود هنگام رانندگی خودروی شما بدون هیچ انحرافی حرکت کند

نحوه خرید دستگاه های میزان فرمان

شرکت رادمن  واردکننده و پخش کننده لوازم تعمیرگاهی،آماده همکاری درزمینه مشاوره و فروش این تجهیزات در تهران وسراسرکشور می باشد شما می‌توانید جهت دریافت قیمت و مشاوره با کارشناسان ما دراسرع وقت تماس حاصل نماید تا راهنمایی لازم را ارایه نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *