معرفی جک قیچی تعمیرگاه خودرو

Table of Contents

جک قیچی چیست ؟ – معرفی جک قیچی

دو صفحه فولادین که توسط یک پمپ هیدرولیکی با فشار زیاد که به تسمه های فولادی که دارای قفل اطمینان می باشند متصل می باشند و با یک جعبه الکتریکی مجزا به وسیله کنترلز حرکت می کند را جک قیچی میگویند که بدلیل دادن فضای مناسب به تعمیرکار و ارتفاع دلخواه کاربرد فراوانی دارد . این نوع جک که به جک‌قیچی یا  جک هفت و هشتی ، جک قیچی میزان فرمان ، جک بالابر قیچی ، جک قیچی صنعتی ، جک ضربدری بالابر ، جک آسانسوری خودرو ، جک پارکینگی خودرو ، جک‌قیچی ماشین سنگین و … شناخته می شود مکانیزمی همانند جک 4ستون دارد با این تفاوت که جک‌قیچی ایمنی بیشتر و حجم کمتری نسبت به جک 4ستون دارد. شایان به ذکر است که این نوع جک بیشتر مناسب افرادی هست که خود صاحب تعمیرگاه می باشند زیرا نصب این جک نیاز به فنداسیون ریزی دارد.

 

انواع جک قیچی خودرو

جک قیچی توکار

این نوع جک نیاز به فنداسیونی به عمق 30 سانتیمتر دارد که با احتساب عرض 60 سانتیمتری و طول 140 سانتیمتری صفحات جک و همچنین فاصله 85 سانتیمتری بین 2 صفحه جک  ، فضایی به اندازه حدودا 200 در 140 سانتیمتر  اشغال میکند که خود مزیت اصلی استفاده از جک‌قیچی توکار می باشد از دیگر مزایای این نوع جک  میتوان به قیمت مناسب نسبت به جک قیچی روکار و نیز هم سطح شدن صفحات جک با زمین اشاره کرد.

جک قیچی روکار

صفحات این نوع جک قیچی  به صورت رول برد بر روی زمین نصب میگردد و همانطور که از اسم این نوع جک مشخص می باشد نیاز به فنداسیون ریزی ندارد ومناسب برای تعمیرگاه هایی هست که فضای فنداسیون را ندارند و یا زیر زمین دارند. به همین سبب قیمت این نوع جک  از جک‌قیچی توکار بیشتر می باشد و هزینه نگهداری بیشتری را در بر دارد.ولی از نظر ابعاد و مکانیزم کارکرد باهم تفاوتی ندارند.

جک قیچی میزان فرمان

این نوع جک قیچی به دلیل این که باید خودرو به صورت 4 چرخ بر روی قرار گیرد فضای بسیاری را اشغال میکند لذا به همین منظور این نوع جک بیشتر در نمایندگی ها و تعمیرگاه های بزرگ یافت میشود. جک تودلی میانی که همان جک  دوبل قیچینیز نام دارد باعث قرار گیری خودرو به صورت کامل بر روی جک میشود و 4 چرخ آزاد می شود که مناسب عملیات جلوبندی سازی و میزان فرمان خودرو می باشد.

 

تجهیزات جک قیچی و اجزای آن

  • مجموعه الکترونیکی ویونیت کلیدهای بالا و پایین آورنده
  • صفحات کشویی که متناسب با طول خودرو تنظیم میشوند
  • لاستیک های زیرین که برای جلوگیری از آسیب به زیر خودرو تعبیه شده است
  • قفل کنی دنده ای که مانند قفل کن جک دوستون می باشد.
  • آزاد کن پنوماتیک قفل ها
  • سیلندر های اصلی و فرعی هیدرولیکی بالا بر
  • تنظیم ارتفاع دلخواه توسط میکروسوییچ
  • شیلنگ های متصل به سیستم هیدرولیک

 

مزایای استفاده از جک قچی یا بلابر قیچی

از معدود تجهیزات تعمیرگاهی می باشد که فضای کمی اشغال میکند

به اندازه دلبخواه تعمیرکار بالا میرود

دارای قفل اتوماتیک برای ایمنی هر چه بهتر می باشد

بعد از اتمام کار هم سطح زمین می شود و این به معنی عدم وجود ستون های فیزیکی می باشد

نسخه روکار آن قابلیت نصب در تعمیرگاه هایی را دارد که حتی زیر زمین دارند

مناسب برای عملیات میزان فرمان و جلو بندی سازی می باشد

4چرخ خودرو آزاد می باشد و قدرت مانور تعمیرکار بیشتر می باشد.

قابلیت کارکرد با برق 3 فاز و برق تک فاز شهری را دارا می باشد.

 

آموزش کار با جک قیچی

خودرو بر روی صفحات خوابده شده جک می رود به طوری که  دو صفحه کاملا وسط دو چرخ عقب و جلوی خودرو قرار بگیرند و از لحاظ عرض نیز خودرو دقیقا در همین حالت باشند و سپس تعمیر کار لاستیک های زیرین را برای عدم آسیب رسیدن به خودرو در 4 نقطه تنظیم میکند و با فشار دادن کلید بالا بر به ارتفاع دلخواه رسانده و با استفاده از کلید قفل کن دندانه های فولادی قفل کن را فعال نموده و عملیات تعمیر را آغاز میکند ، پس از اتمام کار با کلید آزاد کن بادی قفل های ایمنی را آزاد نموده و خودرو را پایین می آوریم. سپس تعمیر کار لاستیک های ضربه گیر را جدا نموده و خودرو را مرخص می نماید.

سخن آخر >> برای تعمیر تجهیزات تعمیرگاهی مثل تعمیر جک خودرو می توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما ، با متخصصین مجرب گروه رادمن در ارتباط باشید.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *