شاسی خودرو و هر آن چیز که باید بدانید

شاسی خودرو چیست ؟ – معرفی شاسی‌خودرو

شاسی یکی از مهم ترین اجزای سازنده یک وسیله نقلیه می باشد که وظایف مهمی را بر عهده دارند یه یکی از مهم ترین آن ها تحمل وزن تمام قطعات خودرو اعم از بده خودرو ، موتور و قطعات مکانیکی خودرو می باشد. شاسی خود رو در واقع همان اسکلت  خودرو می باشد که به کارایی های مختلف خودرو ها و وسایل نقلیه در انواع  گوناگونی طراحی و ساخته می شوند.شاسی یا همان فریم خودرو در واقع یک سازه پولادین میباشد که معمولا از تیرآهن های ناودانی برای ساخته آن استفاده می شود که معمولا بخش های مهم خودرو مثل : موتور و گیربکس خودرو ، سیستم انتقال قدرت خودرو ، سیستم میزان فرمان خودرو ، و سیستم ایمنی خودرو بر روی آن سوار است.

 

ویژگی های یک شاسی خودرو با کیفیت

  • شاسی باید تحمل وزن بسیاری داشته باشد.
  • شاسی‌خودرو باید سبک باشد
  • انواع شاسی ماشین باید حجم کمی را اشغال کند.
  • باید به راحتی به رو سیستم پیاده سازی شود و کمترین هزینه را در بر داشته باشد.
  • در شاسی‌خودرو باید توانست در نقاطی مشخص که لازم میباشد تغییر فرم داد تا میزان جذب ضربه بالای را داشته باشد.
  • به منظور بالا تر بودن ایمنی در شاسی خودرو سواری یا سنگین باید استحکام کافی وجود داشته باشد تا در نقاط حیاتی تغییر حالت وو تغییر فرم صورت نگیرد.
  • یک شاسی خوب باید در برابر تاثیرات شیمیایی مو خوردگی های حاصل از آن مقاوم باشد
  • شاسی ماشین باید توانایی مقاومت در برابر گرما را نیز داشته باشد.
  • انتقال کمتر لرزش و صدا به داخل اتاق خودرو.
  • باید به راحتی تعمیر شود و در صورت لزوم به حالت استاندارد اولیه خود برگردد.

 

شاسی به صورت کلی به 4 مدل  زیر تقسیم میشود که هر

 یک از این مدل ها در یک نوع  شاسی‌خودرو کاربرد دارد:

شاسی‌ خودرو نردبانی

شاسی‌ خودرو صفحه ای

شاسی‌ خودرو مونوکوک

شاسی خودرو لوله ای

 

 

انواع شاسی خودرو

 

شاسی مستقل

دو ناودانی بلند که از جنس پولاد سخت بوده سبک بوده و تحمل و استقامت بالایی رادارند را به وسیله ی رام به صورت موازی به هم متصل می شود. سر شاسی معمولا باریکتر ساخته می شود چرا که قطعات میزان فرمان و هندلیگ خودرو به راحتی هر چه تمام تر به کار خود بچردازند و از آن سوی انتهای شاسی‌ ماشین معمولا بالا تر ساخته میشود چرا که دیفرانسیل و فنر های خودرو فضای بیشتری را دارا باشند. در طراحی این نوع شاسی  از ورقه های پولادی  نازک و سبکی استفاده می شوند که از روش (پروفیل) شکل داده میشوند ولی خوب برخی از قسمت های شاسی نیز باید از ورقه های ضخیم فولادی به قطر معمولا 2 یا 3 میل باشد که بتواند نقاطی مثل کف و محوطه موتور و همچنین تکیه گاه محور های عقب و جلو که خود فشار بسیاری متحمل هستند را پوشش دهد.

نکته: شاسی نردبانی و شاسی صفحه ای نیز دردسته شاسی های  مستقل  قرار میگیرند.

 

شاسی نیمه جدا شدنی

این نوع از شاسی خودرو به دو قسمت ثابت و جدا شدنی تقسیم میشود.

قسمت ثابت – شامل کف و ستون خودرو ، دیواره های جلوی خموتور و دیواره های پشت صندق عقب می باشد.

قسمت جداشدنی : شامل سقف و گلگیر ها  و نیز پنجره جلو خودرو و همچنین سایر قسمت های دیگر خودرو می باشد

که به وسیله ی پیچ و مهره به هم متصل شده اند؛ می باشد.

نکته: برخی شاسی های لوله ای و مونوکوک در دسته شاسی های نیمه جدا شدنی  قرار میگیرند.

 

شاسی کشی و تعمیر شاسی ماشین

در تعمیر شاسی که به اصطلاح شاسی کشی خودرو نام دارد با استفاده از تجهیزات شاسی کشی خودرو در دو صورت انجام میگیرد که هر یک را به انحصار توضیح مختصری می دهیم.

روش اول با جدا کردن رو سازی انجام میگیرد: بعا از جدا کردن  رو سازی خودرو به وسیله تجهیزات تعمیرگاهی میتوان با اسنفاده از یک ریسمان و یک جرثقیل این کار را انجام دهیم به گونه ای که با استفاده از ریسمان و رد کردن آن از ابتدا ، انتها و همچنین وسط شاسی که نقطه عطف آن می باشد  یک مثلث متساوی الساقین تشکیل داده و بعد از بلند کردن  آن اگر ساق ها ی مثلث ریسمانی ما یکسان نباشد این معنی را می دهد که شاسی‌ ماشین دارای تاب می باشد.

روش دوم نیازی به جدا کردن رو سازی ندارد: این نوع شاسی کشی خودرو که بیشتر برای ماشین های شاسی سر خود استفاده میشود به اینگونه انجام میپذیرد که ابتدا خودرو را بر روی یک سطح صاف قرار میدهند و روی زمین بر روی آن با استفاده از شاقول کردن 4 نقطه مشخص میشود که معمولا از فاصله های سر کرپی ها و دو سز اکسل ماشین برای نشانه گذاری استفاده میشود. بعد از اتصال این نقاط با هم باید یک مستطیل شکل گیرد که بعد از رسم قطر آن باید مثلث های حاصله از برخورد دو قطر که نشانگر وسط شاسی‌خودرو می باشد مساوی و یک اندازه باشند در غیر این صورت شاسی دارای انحراف می باشد.

سخن آخر » شرکت رادمن مفتخر است که تجهیزات شاسی کشی خودرو  از قبیل تجهیزات شاسی کشی خودرو سواری  و تجهیزات شاسی کشی ماشین سنگین  را به شما  دوستان عزیز با بهترین کیفیت و خدمات پس از فروش ارائه دهد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *