جک چهار ستون چیست ؟

Table of Contents

جک چهار ستون چیست؟ تعریف جک چهارستون

همانطور که از اسم این جک پیداست،‌ جک چهار ستون از سری جک های ستونی است. این دستگاه دارای چهارستون مستحکم در چهار طرف است. بین این چهار ستون، دو سطح بزرگ که به آنها پلتفرم میگوییم وجود دارد. پلتفرم‌ها که محل قرار گیری خودرو روی جک هستند،‌ توسط اتصالاتی به ستون‌ها متصل میشوند. جک چهارستون از جمله قدیمی‌ترین جک‌های تعمیرگاهی است. در گذشته برای تمامی مصارف از آن استفاده میشود. اما در حال حاضر با پیشرفت تجهیزات تعمیرگاهی، استفاده از این محصول بسیار محدود شده است.

خرید جک هیدرولیک چهار ستون سواری بندپک آمریکا با ظرفیت 4 تن رنگ مشکی

انواع جک چهار ستون

جک چهار ستون هم دارای مکانیزم هیدرولیکی است و هم دارای مکانیزم مکانیکی(ماردونی). البته خیلی بعید است که شما نوع مکانیکی یا ماردونی را دیده باشید. زیرا بسیار کمیاب و منحصر بفرد است. نوع هیدورلیکی بسیار فراوان است و در تمامی تعمیرگاه‌های مرکزی سازندگان خودرو،‌ نمایندگان خدمات پس از فروش خودرو و در برخی تعمیرگاه‌های محلی میتوانید آنرا مشاهده کنید.

نوع دیگر دسته بندی انواع جک چهار ستون بر اساس کاربری است. جک چهارستون در حال حاضر بعنوان جک چهارستون میزان فرمان و همچنین جک پارکینگی مورد استفاده قرار میگیرد. البته در خودروهای سنگین بعنوان یک بالابر محبوب برای همه‌ی خدمات مورد استفاده است. اگر تعمیرکار خودرو هستید و احساس میکنید که جک چهار ستون برای شما محصول مناسبی است،‌ لطفا عجله نکنید. خواندن این مقاله شمارا به نتیجه نهایی میرساند.

اگر نیاز به مشاوره، استعلام محصولات و قیمت جک چهار ستون دارید، لطفا از طریق پیام رسان سایت به ما پیام دهید و یا در ساعات اداری با ما تماس بگیرید.

اجزا تشکیل دهنده جک چهار ستون

جک چهار ستون نسبت به جک‌های دیگر از اجزا مختصر‌تری تشکیل شده. یکی از مزایا این جک ساده بودن سیستم آن است. شرکت رادمن جز معدود شرکت‌هایی است که میتواند به این جک‌ها سرویس کامل دهد. از تامین لوازم یدکی تا خدمات تعمیرات تخصصی و نصب و راه‌اندازی. اجزا اصلی جک چهارستون از این قرار است:

 • چهار ستون اصلی
 • قفل کن های هر ستون
 • دو پلتفرم
 • رمپ جهت رفتن خودرو روی جک
 • اتصالات پلتفرم به ستون‌ها
 • پمپ روغن هیدورلیک
 • سیلندر هیدورلیک
 • سیم بکسل‌ها
 • فولی های دوشیار و تک شیار
 • سیم بکسل قفل آزادکن در نمونه‌های دستی
 • سیستم بادی قفل آزادکن در نمونه‌های بادی
 • سیستم قفل آزادکن

اگر به قطعات یدکی و یا خدمات جک چهارستون نیاز دارید، میتوانید با ما از طریق چت یا تماس تلفنی در تماس باشید.

جک چهار ستون میزان فرمان

پر مصرف‌ترین جک چهارستون در حال حاضر در تعمیرگاه‌های خودرو، جک چهارستون میزان فرمان است. این جک‌ها تفاوت چندانی با نمونه‌های دیگر ندارند. تنها جهت انجام فرآیند میزان فرمان، روی آنها تجهیزاتی نصب شده است. البته برخی برند‌های غیر معتبر، تجهیزات را روی جک نصب نمیکنند و فقط جای آنها را خالی میگذارند. اما برند‌های تحت پوشش رادمن، با تمامی تجهیزات به شما ارائه خواهد شد. تجهیزات میزان فرمان روی جک چهارستونه عبارتند از:

 • ترن تیبل یا صفحات چرخان برای چرخ‌های جلو
 • ساید اسلیپ یا صفحات لغزان برای چرخ‌های عقب
 • جک چرخ آزادکن 
 • جک تودلی بصورت سفارشی
تجهیزات میزان فرمان خودرو سواری صفحه لغزان یا ساید اسلیپ
ترن تیبل مناسب میزان فرمان خودرو سواری
جک چهارستون میزان فرمان راوالیولی ایتالیا

جهت مطالعه مشخصات جک های چهارستون مخصوص میزان فرمان تحت پوشش رادمن

خرید جک چهارستون ماشین سواری تعمیرگاهی

ایمنی در جک چهار ستون

جک چهارستون جز امن ترین جک ها است. مکانیزم قفل کن در این دستگاه بسیار ساده اما امن است. در هر ستون جک قطعاتی بشکل نردبان وجود دارد که زبانه قفل کن در آنها فرو میرود. این شیارها در فواصل مساوی حدود ده سانتی متر تکرار میشوند. یعنی جک در هر ده سانتی متر قفل میشود. وقتی جک در ارتفاعی قفل شود، به جسمی صلب تبدیل میشود. در این حالت که به آن حالت پارک میگویند، جک در امن ترین ممکن است و امکان سقوط وجود ندارد. حتی در صورت خراب شدن یک قفل کن، سه قفل کن دیگر امنیت را تضمین میکنند.

قفل کن جک چهار ستون خودرو خرید جک چهارستون

مزایا و معایب جک چهارستون

قطعا هر محصولی دارای مزایا و معایبی است. بزرگترین مزیت این محصول سادگی آن است. مکانیزم، نصب و تعمیرات جک چهارستون بسیار ساده تر از دیگر جک ها است. برخی مزیت ها را باهم مرور میکنیم:

 • سادگی
 • قیمت مناسب
 • عدم نیاز به فونداسیون پیچیده
 • تعمیرات و نگه داری بی دردسر
 • امنیت فوق العاده بالا
 • خرابی کم
 • قطعات بدکی در دسترس

معایب این محصول را نیز بیان میکنیم تا در انتخاب خود بتوانید موفق باشید.

 • فضای اشغالی آن زیاد است
 • دسترسی به زیر خودرو محدود است

جک بالابر خودرو پارکینگی

گفتیم که جک چهارستون جز امن‌ترین جک‌هاست. این امنیت به آن اجازه میدهد که برای مصارفی مانند دپو خودرو در پارکینگ‌ها مناسب باشد. جک‌های پارکینگی باید بجز امن بودن، مکانیزم ساده‌ای داشته باشند تا کمترین میزان خرابی را ایجاد کنند. مصرف کننده خانگی یا تجاری مانند اتوگالری ها، مانند تعمیرگاه‌ها فرآیند تعمیر و نگه‌داری منظمی ندارند. پس لازم است محصول مناسبی برای آنها مورد استفاده قرار گیرد تا دچار دردسر نشوند. جک چهارستون پارکینگی در انواع مختلف تولید میگردد. دو طبقه،‌ سه طبقه و چهار ماشینه. همگی این محصولات،‌ بهترین انتخاب برای یک مصرف کننده خانگی یا تجاری است.

اگر نیاز به افزایش ظرفیت پارکینگ خود دارید، قطعا جک بالابر پارکینگ خودرو از نوع چهارستون برای شما هم انتخاب بسیار مناسبی است. با این سری محصولات براحتی میتوانید خود را از اجاره پارکینگ یا پارکینگ‌های مزاحم رها کنید. همچنین جک چهارستون براحتی قابل اورهال و جابجایی است. البته اگر از برند‌های حرفه‌ای باشد. متاسفانه برند‌های یکبار مصرف چینی به این حوزه نیز رسوخ کرده‌اند. مراقب دام آنها باشید.

جک بالابر خودرو پارکینگی چهارستون

جهت مطالعه مشخصات جک های چهارستون مخصوص پارکینگ های خانگی و تجاری تحت پوشش رادمن

خرید جک پارکینگی دو ماشینه بندپک

نصب جک چهارستون

یکی از بی دردسرترین جک ها در نصب، جک چهارستون است. برای نصب این جک مانند جک دوستون به فونداسیون یک متری نیاز ندارید. کافیست سطح فقط تراز باشد و مقدار حدود سی سانتی متر بتن ریزی شده باشد. براحتی جک با بولت ها روی آن نصب میگردد. برای نصب بهتر و امن تر، میتوان از چسب مخصوص نیز در کنار بولت استفاده نمود. البته نباید گول این سادگی را خورد. نصب این جک ها نیاز به استاندارد سازی فضا و بررسی شرایط کارگاه دارد. شرکت رادمن بعنوان برترین خدمات رسان تعمیرگاهی و خطوط مونتاژ خودرو، همیشه قبل از نصب، اقدام به بررسی شرایط محیطی و فضاسازی کرده، سپس نصب را به بهترین شکل ممکن انجام میدهد. پروژه های رادمن در این زمینه گواه این مهارت است.

جهت نمایش پروژه های نصب رادمن

مکانیزم بالابری جک چهارستون هیدورلیکی

جک چهارستون توسط یک سیلندر هیدورلیکی که در زیر یکی از پلتفرم‌ها تعبیه شده است کار میکند. برای انتقال نیروی سیلندر به چهار ستون، از مکانیزم سیم بکسل و پولی (فولی یا قرقره) بهره میگیریم. این مکانیزم ضمن آنکه با کاهش طول راد سیلندر هزینه ساخت دستگاه را کم میکند، میتواند براحتی نیرو را به همه‌ی ستون ها منتقل کند. با باز شدن راد سیلندر، سیم بکسل ها کشیده شده و پلتفرم‌های جک بالا میروند. همچنین با خالی شدن روغن سیلندر، سیم بکسل‌ها آزاد شده و پلتفرم‌ها بسمت پایین حرکت خواهند کرد.

نقشه سیم بکسل‌ها و پولی ها را در روبرو میبینید. همانطور که در نقشه نیز مشخص است دستگاه دارای تعداد قابل توجهی سیم بکسل و پولی است. این موضوع به این معنی است که عمده خرابی‌های جک چهارستون نیز مربوط به همین دو قطعه است. کیفیت سیم بکسل در این جک‌ها بسیار مهم است. در برند بنپک که توسط رادمن در ایران تامین میشود، این سیم بکسل‌ها از نوع فولاد مورد استفاده در صنعت هواپیمایی و بسیار مقاوم هستند. همچنین پولی ها قابلیت خودروانکاری دارند. از این رو دستگاه به ندرت به تعمیرات نیاز پیدا خواهد کرد.

دیاگرام خرید جک چهارستون هیدورلیکی نقشه سیم بکسل و پولی جک چهارستون

قیمت جک چهار ستون هیدرولیکی

عوامل زیادی در تایین قیمت جک چهارستون دخیل نیستند. اولین و مهمترین عامل ظرفیت وزنی این جک ها است. هرچه ظرفیت وزنی جک بالاتر باشد،‌ قیمت آن نیز بالاتر است. شرکت سازنده دومین عامل تایین قیمت است زیرا کیفیت ساخت را مشخص میکند. خصوصا در بازار ایران با ورود جک های چهارستون چینی مانند پولی و …، معمولا خریداران بدنبال برندهای مشهور نمیروند. تصور آنها اینست که تفاوتی بین برندهای سازنده نیست. اما اهل فن میدانند که خریداران تجهیزات چینی و متفرقه،‌ اولین و آخرین صاحبان تجهیزات‌اند. نوع سیلندر استفاده شده، نوع سیم بکسل،‌‌ نوع الکتروموتور و ساختار کلی جک میتواند قیمت را تحت تاثیر قرار دهد. 

جهت استعلام قیمت روز جک های چهارستون لطفا در قسمت پیام رسان سایت درخواست خود را اعلام کنید.

قیمت جک چهار ستون دست دوم

اگر قصد خرید جک چهارستون دست دوم را دارید، فقط بسراغ برندهای اروپایی بروید. به هیچ عنوان جک‌های چینی و متفرقه را در لیست پیشنهادات خود قرار ندهید. جک‌های دست دوم معمولا به تعمیر نیاز دارند. با توجه به خرید کانتینری تجهیزات چینی، لوازم آنها معمولا وارد نمیشود. همچنین ارزش ذاتی تجهیزات نیز به میزانی نیست که شرکت‌هایی مانند رادمن اقدام به تولید لوازم برای آنها کنند. قیمت جک چهارستون دست دوم بسته به سلامت آن معادل 35 الی 50 درصد قیمت روز کارنکرده آن است. این در صورتی است که تجهیز از برندی مرغوب بوده و قابلیت صدور گواهی صحت عملکرد را داشته باشد.

اگر در خرید جک چهارستون دست دومی شک دارید، میتوانید از رادمن درخواست صحت سنجی ان را داشته باشید. تیم رادمن شمارا از شرایط دقیق فنی دستگاه مطلع میسازند. جهت ارتباط با تیم خدمات رادمن میتوانید در ساعات اداری تماس گرفته یا در قسمت پیام رسان سایت درخواست خود را مطرح کنید.

قیمت جک چهار ستون دست دوم خرید جک چهار ستون دست دوم و استوک

جک چهار ستون ایتالیایی

مثل تمامی تجهیزات تعمیرگاهی، در جک های چهار ستون نیز برندهای ایتالیایی حرف اول را میزنند. دقت در ساخت، کیفیت بالا، نیاز به تعمیرات کم، صرفه‌جویی در مواد اولیه و قیمت متناسب با تجهیزات از ویژگی‌های تجهیزات ایتالیایی است. اما از بین برند‌های ایتالیایی نیز نمیتوان به همه اعتماد کرد.

برندهایی مانند راوالیولی در دنیا شناخته شده‌اند. این برند در ایران توسط رادمن تامین و خدمات رسانی میشود. جک چهارستون ایتالیایی راوالیولی هم برای خودروهای سواری و هم برای خودروهای تجاری و سنگین موجود است. جالب است بدانید که تنها جک چهارستون مکانیکی (ماردونی) نیز ساخت راوالیولی است که در ایران توسط رادمن بفروش میرسد.

 

جهت ورود به صفحه جک چهارستون خودرو سواری راوالیولی ایتالیا

در جک های چهار ستون خودروهای سنگین، برندهای ایتالیایی مانند راوالیولی بی رقیب هستند. ظرفیت وزنی بالا(24 تن) و قابلیت هماهنگ سازی دو جک با یک کنترل از ویژگی‌های این محصولات است. این محصولات توسط رادمن در ایران ارائه میشوند و نمونه‌های نصب شده آنها در تعمیرگاه های مطرح خودروسازان کشور قابل مشاهده است.

جهت ورود به صفحه جک چهارستون خودروهای سنگین

جک چهار ستون چینی

مثل همیشه پیشنهاد رادمن، عدم استفاده از تجهیزات متفرقه و جینی است. تفاوت ساختار این محصولات را حتی در تصاویر نیز میتوانید بررسی کنید. استفاده از مواد اولیه ضعیف، استفاده از آهن بجای فولاد، استفاده از سیم بکسل‌های بی کیفیت، مکانیزم های غیر دقیق و حتی نداشتن یک بروشور رسمی از محصول، کمترین مواردی است که میتوان براحتی بررسی نمود. جالب است بدانید که این تجهیزات در دنیای اینترنت دارای هیچ نمونه کاری نیستند! متاسفانه تمامی رزومه آنها در کشورهایی مانند ایران است. با گشت و گذاری در اینترنت میتوانید به این مهم دست پیدا کنید.

نکته جالب این است که قیمت تمام شده یک محصول چینی با هزینه های تعمیرات و نگهداری بالایی که دارند، در طولانی مدت از محصولات اروپایی و آمریکایی بسیار بالاتر است. همچنین زمان خواب این محصولات نیز معمولا موجب دردسر کسب و کارهای بزرگ است. زیرا در بیشتر مواقع خراب‌اند! در هیچ تعمیرگاه مجهزی با استانداردهای جهانی نمیتوانید این محصولات را ببینید. زیرا در این تعمیرگاه‌ها زمان آماده بکار دستگاه‌ها بسیار مهم است.

تعمیر جک چهارستون

همانطور که قبلا گفتیم، جک چهارستون از ناحیه سیم بکسل‌ها امکان خرابی دارد. همچنین اتصالات هیدرولیکی، اتصالات پنوماتیکی، قفل آزادکن ها و پولی ها همگی امکان خرابی را در طولانی مدت دارند. جک چهارستون خصوصا اگر از برند‌های مطرح با کیفیت رنگ بالا نباشد،‌معمولا دچار خوردگی در رنگ پلتفرمها میشود. این خوردگی میتواند منجر به زنگ زدگی و از بین رفتن دستگاه شود. تعمیرات این تجهیز در رادمن کاملا انجام میگردد. تعمیر جک چهار ستون به دو روش تعمیر در محل و اورهال انجام پذیر است. 

تعمیر جک چهارستون توسط تیم خدمات رادمن
تعمیر رنگ جک چهار ستون ایتالیایی در رادمن

جهت ارتباط با واحد خدمات رادمن، میتوانید با ما از طریق چت یا تماس تلفنی در تماس باشید.

نکات طلایی خرید جک چهار ستون

بعنوان جمع بندی مطالبی که ارائه شد، بصورت لیست وار نکاتی را بیان میکنیم که برای خرید جک چهارستون باید به آنها توجه کنید. در صورت نیاز به مشاوره تخصصی تر و ارائه اطلاعات محصولات تحت پوشش رادمن، لطفا با شماره تماس 02149765000 تماس بگیرید. همچنین میتوانید در قسمت چت وبسایت با ما در تماس باشید.

 • جک چهارستون در تعمیرگاه خودرو سواری جهت عملیات میزان فرمان استفاده میگردد.
 • جک چهارستون در پارکینگ‌های تجاری و خانگی بعنوان جک پارکینگی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • جک چهارستون دارای دو مکانیزم هیدرولیکی و مکانیکی است. نوع هیدرولیکی بسیار پرکاربرد است.
 • جک چهارستون نیاز به فونداسیون پیچیده جهت نصب ندارد.
 • فضای اشغالی این جک زیاد است. در مورد فضاسازی تعمیرگاه خود حتما مشاوره بگیرید.
 • تعمیرات این جک بصورت تعمیر در محل و اورهال کامل قابل انجام است.
 • تمام سعی خود را در جهت خرید جک‌های اروپایی و امریکایی بکار گیرید.
 • لطفا سراغ برندهای چینی و متفرقه نروید. در خدمات و عملکرد هزینه‌آن جبران میشود.
 • جک چهارستون دست دوم نخرید مگر از برندهای اروپایی و با گواهی صحت عملکرد.
 • هنگام خرید جک چهارستون میزان فرمان دقت کنید تجهیزات میزان فرمان روی جک بفروش میرسد یا نه.
 • به هیچ وجه جک بدون گارانتی بی قید و شرط حداقل یکساله نخرید. رادمن این خدمت را برای شما در نظر گرفته است.
 • به هیچ وجه تجهیزات بدون تعهد خدمات پس از فروش نخرید. رادمن تا ده سال به شما تعهد خواهد داد.
 • اگر تعمیرگاه خودرو سنگین یا تجاری دارید، جک چهارستون برای شما انتخاب بصرفه‌ای نسبت به جک قیچی است. اما بصورت تخصصی نیاز به مشاوره دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *