انواع دستگاه شاسی کش صافکاری خودرو سواری و سنگین

عکس شاسی کش صافکاری ماشین سنگین اسپنسی ایتالیایی

شاسی کش سنگین

از انواع دستگاه شاسی کش، شاسی کش‌های خودرو‌ سنگین نیاز به کشنده یا سیلندر‌های پرتوان دارند. بدنه‌ خودرو‌های سنگین از ورق‌های ضخیم ساخته شده است. شاسی این خودرو‌ها نیز بسیار قوی و سنگین اند. ایجاد تغییر و کشش در این شاسی‌ها نیازمند دستگاه‌های بسیار پرتوان و با ساختاری محکم است. در این بخش به معرفی شاسی کش‌های مناسب خودرو‌ها سنگین میپردازیم. در ادامه با این نوع محصولات بیشتر آشنا خواهیم شد.

دستگاه شاسی کش صافکاری خودرو سواری اسپنسی ایتالیا تامین تجهیزات تعمیرگاهی رادمن

شاسی کش سواری

خودرو‌های سواری نسبت به خودرو‌های سنگین، دارای تجهیزات صافکاری با تنوع بالاتری‌اند. انواع دستگاه شاسی کش سواری توسط برند‌های مختلف تولید میگردد. در شاسی کش‌های سواری از تجهیزاتی مانند جک‌های بالابر نیز استفاده میشود. نیمکت‌های این دستگاه‌ها، دارای انواع خط کش جهت کنترل کشش است. از نظر توان کشندگی، معمولا دستگاه‌ها از توان 10 تن بهره‌مند میشوند. تفاوت اساسی دستگاه‌ها، تعداد ستون‌های کشنده، تجهیزات جانبی مانند جک، و عملکرد دستگاه است. در ادامه بیشتر با این نوع شاسی کش‌ها آشنا میشویم.

انواع دستگاه شاسی کش صافکاری

دستگاه های شاسی کش دارای تنوع اند. در نوع مربوط به خودرو‌های سواری، اینکه دستگاه دارای جک بالابر باشد یا نه، از عوامل مهم دسته بندی است. برخی دستگاه شاسی کش خودرو سواری، بدون جک بالابر اند. در نمونه‌های حرفه‌ای تر، دستگاه به یک جک قیچی با ظرفیت وزنی مناسب مجهز شده است. نوع دوم دسته بندی بر اساس محل قرارگیری ستون کشنده است. ستون کشنده میتواند به میز شاسی کش متصل شود یا به ریل‌های مخصوص. دستگاه شاسی کش خودرو‌های سواری و سنگین نیز با هم تفاوت‌هایی دارند. این تفاوت بیشتر در قدرت کشندگی است.

جک شاسی کش صافکاری

یک غلط مصطلح در نامیدن دستگاه شاسی کش خودرو، جک شاسی کش است. این نوع بیان به نوعی جک بالابر اطلاق میشود که توانایی شاسی کشی داشته باشد. در صورتی که دستگاه‌های شاسی کش میتوانند دارای جک بالابر باشد یا نه. در واقع جک بالابر یکی از اجزا دستگاه شاسی کش است. پس در تجهیزات تعمیرگاهی جک شاسی کش خودرو نداریم. بلکه دستگاه شاسی کشی داریم که به یک جک قیچی مجهز است.

دستگاه شاسی کش خودرو چگونه کار میکند؟

سازوکار این دستگاه، بسیار ساده و در عین حال بسیار دقیق است. این دستگاه با قفل کردن شاسی خودرو روی خود، توسط نیروی کشش ستون، محل فرو رفته را میکشد. اپراتور توسط میز مدرج میتواند کشش را هدایت کند. نیروی کشندگی در ستون دستگاه، توسط سیلندر هیدرولیک تامین میشود. همانطور که میدانید سیستم‌های هیدرولیکی بسیار پر توان ولی با سرعت پایین کار میکنند. این سرعت به اپراتور قدرت کنترل کشش را خواهد داد. هر کجا که توسط کشش احتمال تغییر شکل داشته باشد، توسط ابزار‌های مخصوص به میز وصل میشود تا ثابت بمانند.

جهت مطالعه مطالب تکمیلی و ثبت نظرات خود در صفحه اینستاگرام رادمن روی هر عکس کلیک کنید.