انواع جک دو ستون

انواع جک دو ستون تعمیرگاهی لوازم جک دو ستون جک های دوستون

Table of Contents

انواع جک دو ستون

بالابرهای دو ستون به نوع مکانیکی و هیدرولیکی تقسیم می‌شوند. هر کدام از این بالابرهای دوستون هیدرولیکی و مکانیکی دارای انواع گوناگونی هستند. آشنایی با طرز کار و انواع مدل های جک دو ستون، نه تنها در انتخاب و خرید مدل مناسب موثر است، بلکه از درصد استفاده نا صحیح و غیر کاربردی که عمر مفید دستگاه را کاهش می‌دهد، می‌کاهد.

جک های دو ستون با بیشترین میزان محبوبیت و همچنین کاربری گسترده، در بسیاری از تعمیرگاه های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به این محبوبیت، نیاز است شناخت کاملی از آن صورت پذیرد تا در خرید دچار اشتباه نشوید. در تصویر دسته‌بندی ساده‌ای از جک‌های دوستون را میبینیم.

میتوان این دسته‌بندی را دقیق‌تر نیز بیان کرد. در این صورت به هر یک باید نوع اتصال از پایین و اتصال از بالا را نیز اضافه کنیم. در این مقاله سعی میکنیم هر یک انواع جک دو ستون را بطور مختصر معرفی کنیم.

انواع جک دو ستون جهت خرید جک دو ستون اتصال از بالا
در صورتی که سوالی در مورد انواع جک‌ دو ستون دارید، با ما در تماس باشید

جهت مشاوره بیشتر، استعلام قیمت و نیاز سنجی، میتوانید از طریق پیام رسان سایت و یا شماره تماس شرکت اقدام کنید.

ساعات پاسخگویی تماس: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 17

جک دو ستون هیدرولیک

اساس این نوع از بالابرها براساس فشار روغن تولید شده توسط پمپ و در نتیجه خروج پیستون از سیلندر می باشد. حرکت بازوها به بالا توسط نیروی انتقال یافته پیستون، توسط زنجیر و یا سیم بکسل، می‌باشد. در واقع دو ساختار در جک دوستون هیدرولیکی موجود است. در ساختار اول جک هیدرولیک، پیستون به زنجیر و در برخی دیگر مستقیم به سیم بکسل متصل است. این در حالی است که در طرف دیگر، سیم بکسل به بازوها اتصال دارد که با خارج شدن پیستون از سیلندر بازوها به سمت بالا حرکت خواهند کرد.

پاورپک یا واحد قدرت جک دو ستون هیدرولیک، شامل الکتروموتور، پمپ، تعدادی شیربرقی و مخزن روغن است. این پاورپک را می‌توان در قسمت بالا یا پایین جک دو ستون نصب کرد. جانمایی این مجموعه توسط شرکت تولید کننده انجام میپذیرد. روغن موجود در مخزن،‌توسط پمپ و شلنگها به سیلندر باید منتقل شود. حال یا جک تک سیلندر است و یا دو سیلندر.

جهت نمایش اطلاعات محصول و خرید جک های دوستون هیدرولیک

ابعاد جک دو ستون اتصال از بالا جهت نصب

جک دوستون هیدرولیکی تک سیلندر

در نمونه تک سیلندر، روغن به سیلندر منتقل میشود و نیروی سیلندر، توسط سیم بکسل و یا مکانیزم زنجیر به ستون مقابل انتقال میابد. توسط این مکانیزم دو کالسکه جک همزمان بالا میروند. 

جک دوستون هیدرولیکی دو سیلندر

در نمونه دو سیلندر، هر ستون خود دارای سیلندری مجزا است. شلنگ انتقال دهنده روغن، باید تا سیلندر دوم کشیده شود تا بتواند روغن آن را تامین کند. محل عبور این سیم بکسل‌ها و شلنگ‌ها در هر نوع، اتصال بین دو ستون است. اگر این اتصال در قسمت زیرین باشد، به آن اتصال از پایین و اگر بالای جک باشد، به آن اتصال از بالا میگوییم.

.

اگر میخواهید با مفهوم اتصال از بالا و اتصال از پایین آشنا شوید

ابعاد جک دو ستون هیدرولیکی اتصال از پایین جهت نصب

جک دو ستون ماردونی یا مکانیکی

جک دو ستون مکانیکی دارای مکانیزم پیچ و مهره است. به این صورت که کالسکه جک به مهره متصل است و ثابت میماند. با چرخش ماردون توسط نیروی ایجاد شده الکتروموتور، کالسکه بالا یا پایین می‌آید. بدلیل داشتن این مکانیزم، نیازی به قفل‌کن های مکانیکی نئداریم. تا ماردون نچیپد، مهره از جایش تکان نمیخورد. پس نیازی به قفل کن نیست و فشار روی سیستم مهره و ماردون است. جهت جلوگیری از سقوط خودرو،‌ از دو مهره استفاده میگردد. مهره اصلی و ایمنی. با فعال شدن مهره ایمنی،‌ خودرو پایین آمده ولی دستگاه دیگر خودرو را بالا نمیبرد تا مهره اصلی تعویض گردد.

جک دوستون مکانیکی تک موتوره

جک دوستون مکانیکی میتواند دارای یک موتور الکتریکی باشد. در این صورت نیاز است که نیروی آن به ستون مجاور نیز انتقال یابد. بین ستون اول و دوم رابطی باید قرار گیرد. رابط در این نوع جک یک سیستم زنجیر و خورشیدی در انتهای ماردون است. البته توسط کمپانی راوالیولی ایتالیا، سیستم جدیدتری اختراع شده که بجای زنجیر، از شفت و گیربکس استفاده میشود. محل قرارگیری این سیستم انتقال قدرت، در قسمت پایین جک و زیر رمپ است.

با توجه به اینکه با توقف چرخ ماردون، جک از حرکت می ایستد، جهت قرارگیری جک در حالت پارک، نیاز به قفل کن نداریم. توقف دستگاه حالت پارک محسوب میشود.

جهت نمایش اطلاعات محصول و خرید جک دوستون مکانیکی تک موتوره

جک دو ستون مکانیکی تم موتوره

جک دوستون مکانیکی دو موتوره

در جک دوستون مکانیکی دوموتوره، هر ستون دارای الکترو موتور مجزا است.  پس نیازی به رابط انتقال قدرت نداریم. اما نکته مهم در این نوع جک، همترازی دو ستون است. در حرکت جک، باید ستون چپ و راست در یک ارتفاع قرار گیرند. در غیر این صورت سقوط خودرو و جک محتمل است. این فرآیند توسط سنسور دور شمار صورت میگیرد. این سنسور در دو ستون وجود دارد و از طریق کابل بهم متصل‌اند. این کابل از لوله‌‌ی نازک بالای دستگاه عبور کرده است.

جهت نمایش اطلاعات محصول و خرید جک دوستون مکانیکی دو موتوره

جک دوستون ماردونی قیمت جک دوستون ماردونی

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *